SERENISS, ET INUCTISS, SIGISMUNDO III. REGI POLONIAE, MAGNO DUCI LITHUANIAE, RUSSIAE, PRUSSIAE, MAS. SAMOGITIAE, LIUONIAE, SEUERIAE. ETC. HAEREDITARIO REGI SUETIAE, GOTHIAE, VANDALIAE, MAG. DUCI FINLANDIAE, TRIUMPHATORI MOSCOVIAE AC OMNIUN SEPTENTRIONUM REGIONUM.

niedziela, 30 września 2012

Rekonstrukcja w Krakowie 2012 Hołdu ruskiego

Rzeźba Zygmunta III Wazy w Krakowie, Wawel Kaplica Wazów





Kulminacyjnym punktem wydarzenia było odtworzenie sceny Hołdu ruskiego 1611 na wzór obrazu Jana Matejki. Elementami towarzyszącymi będą inscenizacje ukazujące epizody z wojny moskiewskiej. Całość została ujęta w formę pochodu, w którym przejdzie około stu członków różnych grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. Przemarsz rozpoczął się na Rynku Głównym i był kontynuowany wzdłuż ulicy Grodzkiej do Bulwaru Czerwieńskiego. Na trasie pochodu zostały wyznaczone przystanki edukacyjne, w ramach których zostały przedstawione szczegóły kampanii wojennej roku 1610-1612 zakończonej osadzeniem polskiej załogi na Kremlu, planów politycznych unii personalnej polsko-moskiewskiej oraz szeroko pojętego tła historycznego tych lat. Wydarzenia przedstawione w sposób uproszczony, symboliczny, ale bardzo widowiskowy były opatrzone komentarzem historycznym utrzymanym w konwencji diariusza samego Stanisława Żółkiewskiego „Początek i progres wojny moskiewskiej”.
Organizowane przez Stowarzyszenie Studenci dla Rzeczypospolitej spotkanie 29 września 2012 było wyjątkowe na tle kalendarza imprez historycznych tak Krakowa, jak całej Polski.
Po raz pierwszy z takim rozmachem i w tak efektownej formie zostały przypomniane wydarzenia wojny polsko-rosyjskiej. Chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Lokalizacja happeningu w ścisłym centrum Krakowa gwarantowała powodzenie przedsięwzięcia. Może za rok Warszawa się odważy i upamiętni to wydarzenie, które miało miejsce właśnie tam.

Po zakończeniu rekonstrukcji głos zabrał prof. Andrzej Nowak z Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przybliżył historyczne realia tamtego wydarzenia: - Przyklęknęli przed królem, przyłożyli rękę do ziemi i pocałowali ją na znak hołdu państwu polskiemu, które wygrało zmagania i odzyskało ziemie zagarnięte wcześniej przez wojska rosyjskie – mówił profesor.
 Wydarzenie zostało zorganizowane przez stowarzyszenie „Studenci dla Rzeczypospolitej”, które działało we współpracy z  „Pospolitym Ruszeniem Szlachty Ziemi Krakowskiej”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz