SERENISS, ET INUCTISS, SIGISMUNDO III. REGI POLONIAE, MAGNO DUCI LITHUANIAE, RUSSIAE, PRUSSIAE, MAS. SAMOGITIAE, LIUONIAE, SEUERIAE. ETC. HAEREDITARIO REGI SUETIAE, GOTHIAE, VANDALIAE, MAG. DUCI FINLANDIAE, TRIUMPHATORI MOSCOVIAE AC OMNIUN SEPTENTRIONUM REGIONUM.

niedziela, 4 listopada 2012

Misja niedokończona w Kostromie

Ksenia Iwanowna Romanowa(Marta) matka Michaiła Fiodorowicza Romanowa ukrywała się w klasztorze Ipatiewskim w Kostromie wraz z Michaiłem podczas obecności Wojsk Polskich na Kremlu do 1613.

Klasztor Ipatiewski w Kostromie
W 1613 Sobor Ziemski, o szczególnie szerokiej reprezentacji społeczeństwa rosyjskiego w którym wzięli i tzw. czarni chłopi, wybrali nowego cara Michaiła Fiodora I Romanowa.

Sam Michał Fiodor Romanow w tym czasie ukrywał się wraz z matką w męskim klasztorze w Kostromie przed Polakami.
Po niego wyruszył ruski książę Wortynowski. Sam Michaił już raz odmówił bycia carem bojąc się Polaków, stąd sam książę musiał pofatygować się, by go do tego przekonać.

Równocześnie do klasztoru wyruszył specjalny oddział Wojska Polskiego na zlecenie Zygmunta III Wazy, by zlikwidować zagrożenie, czyli nowo wybranego Romanowa.

Polscy żołnierze spotkali na swej drodze już nie opodal klasztoru chłopa imieniem Iwan Susanin, który miał im wskazać drogę skrótem przez las do klasztoru, by dotarli szybciej z powierzoną misją.
Jednak Susanin zaprowadził żołnierzy Polskich w błotnisty las, miesiąca lutego 1613 w przeciwnym kierunku co klasztor pod wieś Isupowa, gdzie zabłądzili. Za to, że nie chciał ich wyprowadzić bezpiecznie został poddany torturom i zabity.

Międzyczasie Susanin wysłał z ostrzeżeniem swego syna Bogdana Sabinina do wsi Domnino do Michaiła Romanowa o poszukiwaniu go przez Wojska Polskie.
 Romanow uciekł i ukrył się do czasu, aż dotarł do Moskwy zostając carem i rozpoczynając linię Romanowów.
Plan Zygmunta III musiał zostać wstrzymany.

Sam Iwan Susanin i jego czyn został podnoszony w wielu dziełach przez dynastię Romanowów.
Do Kostromy przybyła caryca Katarzyna II w 1767, by rozpocząć tradycję wizyt carów rosyjskich ze względu na Susanina. Mikołaj I postawił mu pomnik, a

Michaił Glinka napisał operę na jego cześć
 ''Życie za cara''.
 Akt II.  Bal prestiżowy w Warszawie na Zamku Królewskim w Polsce . Na każdej stronie sceny ucztowania szlachta i panny. W tylnej części zespołu, w środku tańce. Wszystkie przewidywania szybkiego zwycięstwa nad Moskwą. Obserwowani przez śpiew taniec, Grand poloneza , energiczny szybki Krakowiak , gładki walc , temperament mazurka .  Przestają tańczyć, jest posłańcem. To zła wiadomość:  "Co jest król lub raczej, syn króla Władysława nie na Kremlu ". Grupa wyróżnia się z tłumu i idzie na środek sceny . Ruszają do Moskwy by zabrać Michaiła Romanowa . Wszyscy pewni powodzenia tego planu, a taniec wznowiony. Orkiestra gra i Chór śpiewa mazurka. http://rutube.ru/video/2f1c1db00de4a67ad5443ecac7af537e/#.UJhGDWfkJlc

Żołnierze Polscy i Iwan Susanin w lasach Isupowa
 mal. Fayustow M.

Kamień z napisem Iwan Susanin 1613 wzniesiony w 375-lecie wydarzeń Susanina z Polskimi żołnierzami, wioska Susaninskaya Dystrykt w Rosji lub Isupovskoe, na skraju bagna, liczą 2505 ha.

Pismo cara Michaiła I Fiodorowa Romanowa z 30 stycznia 1630 dla rodziny Iwana Susanina zwolnienia z podatków za czyn wyprowadzenia polskich żołnierzy w las, dla jego syna Bogdana Sobinina ze wsi Domnina.


Potwierdzenie carów Iwana i Piotra z września 1691 tych samych praw.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz